Флора нашої душі

logo
19 лютого цього року в приміщенні Кіровоградського кібернетико-технічного коледжу відбулася обласна конференція «Проблеми впровадження засад ювенальної юстиції». На цю конференцію приїхали представники громадської організації з Києва та Львова.

Обласна дитяча громадська екологічна організація «Флора» з першого червня 2007 року у Кіровограді за фінансової підтримки ІС АР «Єднання» в межах проекту ОБСЄ «Розвиток громадянського суспільства в Україні» за напрямком «Дотримання прав людини у сфері діяльності правоохоронних органів» розпочала реалізацію проекту «Правосуддя з розумінням».
Мета цього проекту: надати неповнолітнім практичну юридичну допомогу, викликати широке поінформоване обговорення громадськістю проблеми впровадження в українському правовому полі концепції ювенальної юстиції, відпрацювати позитивні стратегії у взаємодії громади з правоохоронними органами, підвищити рівень компетентності неповнолітніх щодо механізму захисту власних прав.

Завдання проекту:

  • Підвищити правову захищеність неповнолітніх, що підозрюються, обвинувачуються в скоєнні злочину
  • Підвищення рівня правової освіти населення в сфері діяльності правоохоронних органів, дієвих механізмів захисту власних прав.
  • Сприяти підвищенню освітнього рівня серед неповнолітніх, що утримуються в СІЗО
  • Об’єднати зусилля громадських організацій з державними установами та закладами, які опікуються проблемами неповнолітніх для створення у Кіровоградській області Центру Медіації для неповнолітніх.

Медіація являє собою добровільний та конфідеційний процес переговорів, під час якого третя нейтральна сторона (медіатор) сприяє сторонам в пошуку такого варіанту вирішення конфлікту, який їх задовольняє. У рамках проекту проведено тренінги для неповнолітніх, що знаходяться в СІЗО, для працівників правоохоронних органів, для журналістів, інформаційні сесії для підлітків, їх батьків, вчителів у школах міста (тематика тренінгів та інформаційних сесій – дотримання прав людини в сфері діяльності право­охоронних органів та впровадження засад ювенальної юстиції). У червні 2007 року був організований прес-тур для журналістів до СІЗО.
На базі офісу ДЕГО «ФЛОРА» працює громадська приймальня, в якій фахові юристи, психологи, соціальні працівники надають консультації неповнолітнім, їх батькам та родичам стосовно дотримання прав людини, при необхідності проводять фаховий супровід справи підлітка у досудовому процесі.
Ювенальна юстиція – це система правосуддя стосовно неповнолітніх громадян до 18 років, центральним елементом якого є суд у справах неповнолітніх.
Це означає, що якщо дитина скоїла злочин, вона повинна потрапити не до судді, який відкриє Кримінальний кодекс, знайде відповідну статтю й дитина автоматично опиниться за гратами, а до такого судді, який у першу чергу задумається над тим, що буде з цією дитиною потім.
Для Ювенального суду дитина не є об’єктом репресії, а є суб’єктом реабілітації, таким чином забезпечуючи вже на первинній стадії профілактику правопорушень.
Головне завдання ювенальної юстиції-не тільки покарати, а й зробити все, щоб у дитини більше не виникало бажання порушувати закон. Система ювенальної юстиції спрямовує свої сили на забезпечення благополуччя неповнолітнього і забезпечення того, що будь-які міри впливу на неповнолітніх правопорушників завжди були співвідносними як з особливостями особистості правопорушника, так і з обставинами правопорушення.
Нижче до вашої уваги хочу надати розгляд принципів та функцій ювенальної юстиції.
1. Охоронна. Забезпечення судового захисту неповнолітнього як потерпілого, підсудного, засудженого тощо шляхом закриття справи про злочин неповнолітнього або про посягання на злочин, зменшення розміру покарання у зв'язку з неповноліттям відповідно до Кримінального кодексу України; надання переваги виховному впливу перед примусовими заходами тощо; цей принцип пов’язаний із відновною та примирною функціями.
2. Відновна та примирення. Ювенальна юстиція має базуватися на відновному принципі. У цьому її істотна відмінність від сучасного «дорослого» правосуддя. Правосуддя у справах неповнолітніх має бути не каральним, а передовсім таким, що відновлює порушені права та свободи жертви злочину або потерпілого від правопорушення, сприяє усвідомленню правопорушником необхідності відповідати за свої вчинки і здійсненню заходів для відшкодування завданої шкоди. Залагодження конфліктів та вирішення ситуацій, пов’язаних з правопорушеннями, відбувається шляхом досягнення порозуміння між сторонами судового процесу із залученням їх соціального оточення та представників місцевих громад.
3. Реабілітаційна. Реабілітація стосується і дитини, яка потерпіла від жорстокого поводження або недбалого піклування, і неповнолітнього правопорушника, який має бути ресоціалізованим. Для цього ювенальний суд має стати координатором програм і проектів, а також центральною інституцією серед низки державних та недержавних організацій, які працюють з дітьми.
Ювенальна юстиція має бути своєрідним полем співпраці держави та інститутів громадянського суспільства з метою забезпечення кращого та безпечного майбутнього українських дітей. Сенс такої юстиції – в підпорядкуванні судочинства вирішенню завдань соціалізації молодих людей та виховання їх як майбутніх законослухняних членів суспільства.
Що ж, залишається побажати терпіння та наснаги, віри в позитивні результати всім тим, хто прагне зробити цей світ кращим, та захистити найдорожче, що у нас є. Наших дітей.
Інна М.

Номер журнала:

Разделы: