Служба за контрактом

foto
Україна поступово переходить від загально­військового обов’язку до служби на контрактній основі. Планується, що в 2010 році чисельність Збройних cил України складатиме 143 тисячі осіб, з них 80% служитимуть за контрактом. Про те, що таке контрактна служба, розповідає військо­вий комісар Кіро­воградського об'єдна­ного міського військо­вого комісаріату полковник Микола Тищенко:
— Миколо Анатолійовичу, що таке військова служба за контрактом?
– Згідно з Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» служба за контрактом – це контракт, підписаний з командиром відповідної військової частини. Спочатку громадянин подає заяву, потім з командиром військової частини укладає договір щодо першого терміну. Це, по суті, працевлаштування громадянина і є державною службою. Перший контракт підписується на 3 роки, наступний – від 3 до 5 років.
— Яким Ви бачите образ сучасного солдата?
– Військовослужбовець повинен бути готовим до виконання будь-якого бойового завдання в будь-який час, як фізично, так і психологічно. Завдання має бути виконано у встановлений термін. Це людина, віддана ідеям нашого суспільства, високоморальний громадянин України.

Скорочують термiн служби призовникiв:
Францiя, Німеччина – 10 мiс.
Угорщина – 9 мiс.
Чехiя – 12 мiс.
Польща – 12 мiс.
Австрія – 6 мiс.
Iспанiя – 9 міс.
Данiя – 4-12 мiс.
Португалiя – 4-12 мiс.
Швецiя – 7-15 мiс.
Iталiя – 10 мiс.
Німеччина i Данiя планують скоротити частку призовного контингенту до 15%.

— Якою є заробітна плата контрактника і якою вона має бути?
– На даний час рядовий військової служби за контрактом (водій, стрілець, телефоніст, оператор та інші) 1-го року служби отримує щомісячно близько 900 грн., а старший солдат, який прослужив від 10 років – 1115 грн. Крім основних виплат, існують надбавки за особливі умови служби (від 15 до 40%). Військовослужбовці за контрактом частин, що дислокуються в місті Кіровограді, за особливі умови отримують надбавки від 150 до 250 грн., а в зв’язку з тим, що ці частини входять до складу Об’єднаних сил швидкого реагування, посадові оклади підвищені на 20%. Існують ще різні додаткові надбавки до зарплати.
На мою думку, враховуючи те, що у військовослужбовця не упорядкована робоча година, а також велике фізичне навантаження, його зарплата має бути від 3000 грн. і вище. Це потрібно для того, щоб військово­службовець спокійно виконував своє завдання, знаючи, що його сім’я забезпечена.
— Як Ви ставитеся до того, що наші хлопці служили за контрактом в Іраці?
– Моє ставлення позитивне. Адже хлопці отримали неабиякий досвід, яким, до речі, зможуть поділитися з іншими військово­службов­цями. Крім Іраку, українці брали участь у миротворчій діяльності в Косово, Сьєрра-Леоне, Ліберії, Лівані, Демократичній Республіці Конго, Молдові, Ефіопії, Еритреї, Іраку, Грузії, Судані.
— Яка система комплектування Збройних сил краща для України?
– Почнемо з того, що в нашій державі діють дві системи – змішана і за контрактом. Якщо служба буде тільки за контрактом, то я оцінюю це негативно. Адже з 250 тисяч особового складу в 2010 році залишиться лише 143 тисячі, тобто кількість ре­сур­сів буде набагато менша, отже вміння володіти зброєю також менше. Загальна чисельність військових навчальних закладів буде скорочена більше, ніж у п’ять разів, з 61 до 12 ВНЗ.

2006 2011
Академії 2 2
Філії академій 2 0
Військові інститути 9 5
Військові факультети 5 4
Військові кафедри 40 0
Ліцеї 1 1
Коледжі 2 0
Бiльшiсть країн свiту – 78 – комплектують свої збройнi сили за призовом (Австрiя, Болгарiя, Угорщина, Ізраїль, Iрак, Iран, Iспанiя, Iталiя, Китай, Польща, Румунiя, Словаччина, Словенiя, Туреччина, Швейцарiя, Швецiя, Югославiя та iншi).
55 країн свiту вже перейшли на добровiльний принцип комплектування своїх збройних сил (серед них – США, Канада, Великобританiя, Бельгiя, Нiдерланди, Iрландiя, ЮАР, Австралiя, Iндiя, Пакистан, Саудiвська Аравiя, Японiя).
Перехiд на професiйну основу комплектування здiйснювався терміном вiд 10 до 40 рокiв (США – 20 рокiв).
За змiшаним принципом комплектують збройнi сили Україна, Росiя, Німеччина, Алжир, Францiя, Кувейт.

Я за змішаний принцип комплектування ЗС України, адже буде більше громадян підготовлених до захисту своєї держави.
— Як визначається придатність до військової служби за станом здоров’я ?
– Існують 7 ступенів обмеження за станом здоров’я. Перші чотири – до служби придатні, останні – непридатні. Перших два ступеня оцінки здоров’я найвищі, призовники можуть служити в прикордонних військах або в частинах спеціального призначення.
Ми направляємо кандидата служити по всій Україні, причому враховуємо його бажання. 13 осіб вже відправили служити в м. Севасто­поль на середній десантний корабель «Кіровоград».
— Які соціальні гарантії військово­службовець має за контрактом?
Військовослужбовець за контрактом має право:

 • На забезпечення житлом. До речі, усі військо­во­службовці, які стояли на черзі, вже забезпечені житлом. Ті, які поступили на службу після 2005 року, зараховані у чергу для отримання житла;
 • На гарантовану заробітну плату. З 1 січня 2008 року обіцяють, що зарплата у контрактника становитиме 2712 грн;
 • На безкоштовне медичне обслуговування;
 • На оздоровлення в одному з військових санаторіїв з оплатою 25% вартості путівки і 50% від їх вартості для членів його родини з додатковим отриманням разової грошової винагороди на оздоровлення;
 • На безкоштовне забезпечення речовим майном;
 • На безкоштовне харчування (під час несення чергової служби);
 • На надання можливості навчатися в будь-якому вищому навчальному закладі без відриву від служби за рахунок коштів МО України,
 • На 8-годинний робочий день;
 • На обов’язкові вихідні та святкові дні, і відпустку 30 діб;
 • На можливість брати участь у миротворчих операціях;
 • На додаткову виплату матеріально-грошового забезпечення в кінці року в розмірі двох місячних заробітних плат.

— Чим приваблива служба за контрактом?
– Вище переліченими соціальними гарантіями та тим , що вже через 18 років військовослужбовець може піти на пенсію, яку буде отримувати у розмірі 50% від заробітної плати на час звільнення.
І це дає свої позитиви. Ми в цьому році повинні були набрати 40 військовослужбовців за контрактом. На сьогодні перевиконали план на 220%. Люди самі приходять і просяться на військову службу за контрактом.
— Чи готова Україна в фінансовому плані до переходу на контрактну службу?
– Україна фінансово не готова. Із запланованих 8 мільярдів грн. уряд виділив тільки 6 мільярдів.
— Закінчуючи нашу розмову, щоб Ви хотіли побажати нашим читачам?
– Я, як військовий комісар, зичу молодим людям благополуччя, прагнення до кращого, якого можна досягнути і на контрактній службі. А журналу – процвітання і якнайбільше читачів.
Тетяна Рай

Номер журнала:

Разделы:

Комментарии

Цікаво, а молодому хлопцю, якому виповнилося 25 з повною вищою освітою, раніше не проходившим строкову службу у Збройних Силах, відкривається можливість служити за контрактом (при умові що він - придатний до служби) ?

Аватар пользователя orb

а почему бы не подойти в военкомат и не поинтересоваться ;)
к сожалению телефон не сохранился, но я поищу

А в реальному житті в/с за контрактником немає ні вихідних,нівідпускних том що в В/ч немає коштів,пояснюючи що держава не виділяє кошти.Квартир теж немає,приходиться наймати за 2000грн.не говорячи за харчування та одяг.Форму яку повині видавати є на складі но розмірів немає.А за що жити йому? не говорячи про його дружину та дітей.А звільнитись можливо тільки по статьї за недотримання умов контракту!
І ви хочите переходити на контрактну армію? Ви поперш забезпечилиб
тих хто уже потрапив.Знєте таку приказку:"Якщо держава думеє що вона нас забезпечує,то хай думає що ми її охороняєм"
Ось і сумна реальність!!!!

Аватар пользователя orb

ага нелегка участь работать на державу

А чи беруть на контрактну службу жінок? якщо так, то на яких умовах?

Аватар пользователя orb

берут
весь город в плакатах :O

Хоть бы не чесали по ушам...)))))Во первых государство само не берет тех кто может и хочет служить!!!(из личного опыта),Во вторых обеспечения ноль!Что в принципе в нашем государстве где наживаются на народе не удивительно...

контракна армія - позор нашої держави, бо це не професійне військо, а стройбат якійсь, да платять копійкі і де ти працюєш як віл з 8.00 до 19.00 як правило без обіду. Я звільняюсь після завтра любими шляхами, бо рити канави 3 рокі поспіль за 30 гривень в день може лише лох останній (і доречі не забувайте про наряди мало не через суткі)
коротше - контрактна армія - гудбай.

підскажіть як звільнитись з контрактної служби