Життя на валізах чи власне житло? Довготермінове житлове кредитування

В Україні існує великий попит на послуги довгострокового житлового кредитування. Свідченням цього є тривале істотне зростання цін на нерухомість. Існує декілька видів довготривалого (іпотечного) кредитування. Основними є дота­цій­ні та банківські. Дотаційні – пільгове кредитування за рахунок коштів Державного та місцевого бюджетів з метою реалізації державних програм. Такі кредити надаються молодим сім’ям та молоді, військовослужбовцям, постраждалим від аварії на чорнобильській АЕC, державним службовцям. Банківські – кредитування на житлову нерухомість банківською установою. Незважаючи на поступове зниження відсоткових ставок та збільшення строків кредитування,

довгострокові кредити залишаються недоступними для пересічного українця. Адже за вимогою банків мінімальний прибуток має складати 3500-5000 грн. А хто в нашому місті отримує таку зарплатню? Одиниці. На сьогодні іпотечні кредити видають банки у таких валютах, як гривня (від 10,9% до 21%), долар (12-14,7%), євро (9,99-14,7%). За Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію)» від 29.05.2001 № 584 Державному фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, Міністерству економіки та Міністерству фінансів доручається розробити механізм залучення додаткових коштів для реалізації програми кредитування. Тому, відповідно, до державної програми, кредитна ставка повинна стати нижчою на 3-4%.
Кредити, як правило, надаються на строк від 1 до 30 років. Взяти його може громадянин від 18 (за згодою «поручителя») до 55-65 років. За державною програмою кредит може взяти сім’я, в якій чоловік та дружина віком до 30 років, одинокі громадяни до 28 років. Нещодавно прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила, що кожна працююча родина зможе отримати кредит на 25-30 років під купівлю житла, причому без першого внеску, під 4-6% річних. Такий низький відсоток вона пояснила як «наслідок роботи іпотечної установи, що залучає дешеві гроші й через рефінансування комерційних банків через спеціальні правила, що не дозволяють збільшувати відсоток». Іпотека надається лише один раз.


Основними документами на отримання кредиту в банку є: заява на отримання кредиту, іденти­фі­ка­ційний код, паспорт, довідка з місця роботи та про доходи, документи на квартиру (технічний паспорт), а також пакет документів, які кожен банк вимагає по-своєму. В відділенні Фонду: довідка про склад сім’ї, копія свідоцтва про шлюб, про народження дитини, паспортні дані, довідка з місця роботи, ідентифікаційний код.
В Кіровограді більше 30 філій банків. Невже це нормально для такого маленького міста? Яка вигода для банків та населення? Саме цим питанням я поцікавилася у професора Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Леоніда Борисовича Дратвера. І він пояснив, що для розвинутих держав Західної Європи – це нормальне явище. За кордоном банки знаходяться в кожному мікрорайоні. І тому населення без проблем може взяти будь-який кредит. Банки знають все про своїх клієнтів, їх дітей та внуків. Єдиний недолік в Україні – невідповідність темпів зростання доходів та капіталу банків, а саме заробітна платня у банківських працівників значно вища, ніж в інших сферах господарства. Ще одним недоліком можна визначити те, що в Кіровограді знаходяться філії, отже прибуток йде не в обласний чи міський бюджет, а до Києва, Дніпропетровська, Донецька.
За інформацією видання «Фінансова культура», 2006 року було надано понад 180 000 банківських кредитів на придбання житла. Це в свою чергу вигідне капіталовкладення. Щороку ціни на нерухомість зростають на 15-30%. Тому, коли пройде десяток років, ви зрозумієте, що квадратні метри коштують більше, ніж кредит з відсотками.
Тож, якщо вам набридло жити на валізах, віддавати за наймане житло незрозуміло кому гроші, то зважте всі недоліки та плюси довгострокового кредитування і живіть для себе. Тільки тоді у вас все буде гаразд.
Яна Вічірко

Номер журнала:

Разделы: